دسته‌بندی نشده

ایده و ترفندهای خلاقانه برای عکاسی

چگونه آتلیه عکاسی را به خانه بیاوریم

عکاسی کودک بخش مهمی از ثبت‌ خاطرات کودکان ماست. ایده‌ها و ترفند‌های ساده‌ای برای داشتن عکس‌های هرچه بهتر و زیباتر وجود دارد که به ما کمک می‌کند عکس‌های چشم‌نواز و دل‌چسب‌تری را ثبت کنیم و برای کودکان خود به یادگار بگذاریم. چگونه می‌توان در خانه با چند ترفند ساده و خلاقانه از کودک خود عکاسی کرد؟ چه ابزار و وسایلی می‌تواند در ثبت یک عکس بهتر به ما کمک کند؟ در این مطلب قصد داریم پنج ایده و ترفند خلاقانه را به شما آموزش دهیم.

 • برنامه‌ریزی پیش از شروع عکاسی
 • نور خورشید
 • یک لحظه‌ی متفاوت پیدا کنید.
 • جزئیات را فراموش نکنید.
 • سیاه و سفید را امتحان کنید.
 • مناسب‌ترین زاویه را پیدا کنید.
 • اکنون شما برای ما بنویسید

 

برنامه‌ریزی پیش از شروع عکاسی

پیش از شروع عکاسی و انجام کار با کودک، لازم است چند نکته‌ را در نظر داشته باشید و به آن‌ها عمل کنید. اولین چیزی که در باید با توجه به آن، عکاسی را آغاز کرد توجه به سن سوژه عکس ما است. کودکی که ما قصد عکاسی از آن را داریم در چه سنی به سر می‌برد؟ به‌طور معمول عکاسی از نوزادانی که تازه متولد شده‌اند بیش‌تر از باقی سنین کودکی رواج‌ دارد. دیدن عکس‌های نوزادی برای فرد، همیشه با حس متفاوت و جذابی همراه است اما همین ما را وادار می‌کند موارد بیشتری را نسبت به عکاسی از کودکان در نظر داشته باشیم. به طور مثال به‌خاطر کوچکی، ظرافت و نرمی استخوان بدن نوزاد، در زمان انجام عکس نوزاد باید با آرامش و صبوری بیشتری کار را پیش برد. نباید هیچ موقعیتی را در زمان عکاسی ایجاد کرد که باعث اذیت و آسیب به نوزاد شود. عکاسی کودک اما این‌گونه نیست. مهم‌ترین بحثی که در عکاسی از کودکان وجود دارد این است که بتوانیم چه به عنوان عکاس و چه والدین کودک، محیط را برای او به گونه‌ای فراهم کنیم که با دوربین و محیط عکاسی ارتباط برقرار کند و بی‌قراری و بی‌حوصلگی نداشته باشد.

هرچه که بتوانیم آرامش و اعتماد بیشتری را در ارتباط با کودک به او بدهیم، محیطی بهتر و فضایی آسوده‌تر را تجربه خواهد کرد و عکس‌های بهتر و زیبا‌تری را به ثبت خواهیم رساند.
آن‌چه که گفته شد تنها مختص به آتلیه‌های عکاسی نیست؛ کودکان به طور کلی در تجربه‌های اولیه، رابطه‌ی خوبی با دوربین برقرار نخواهند کرد. البته که قرارگرفتن در فضای رسمی و جدی آتلیه می‌تواند حس بیگانگی آن‌ها را تشدید کند اما بعید نیست که در زمان عکاسی در خانه نیز این اتفاق‌ها بی‌افتد.

عکاسی از کودک ۰۰۳ 300x275 - ایده و ترفندهای خلاقانه برای عکاسی

حالا که با برنامه‌ریزی و آمادگی‌های پیش از عکاسی آشنا شدیم، به سراغ پنج ایده عکس برویم که به ما کمک می‌کنند چه در خانه، چه در آتلیه عکاسی کودک، از فسقلی ها و نوزادان خود عکس‌های ماندگار و زیباتری برداریم.

 • نور خورشید

استفاده از نور طبیعی بیشترین و واقعی‌ترین نورپردازی را در اختیار شما خواهد گذاشت. می‌گویند خورشید همیشه زیبا‌ترین منبع نور خواهد بود؛ پس از این منبع غافل نشوید! اگر در داخل خانه هستید بهتر است مکانی که قصد دارید در آن از کودک و نوزاد خود عکاسی کنید را نزدیک یک پنجره تدارک ببینید.

 • یک لحظه‌ی متفاوت پیدا کنید

همیشه منتظر نباشید که کودک یا فسقلی شما در یک ژست متفاوت و جدی قرار بگیرید تا از آن عکاسی کنید. ایده عکس از کودک خود را به لحظه‌ها و موقعیت‌هایی بسپارید که در آن مشغول بازی است و یا بدون توجه به حضور شما در دنیای کودکانه‌ی خودش سیر می‌کند. به شما قول می‌دهیم ثبت لحظات و خاطرات واقعی‌تر، بسیار جذاب‌تر از زمان‌هایی است که کودک به اصرار شما ژست می‌گیرد. نیک کِلش می‌گوید: « شانس بخش عظیمی از عکاسی است، هرچه بیشتر عکس بگیرید شانس بیشتری با شما خواهد بود.»

 • جزئیات را فراموش نکنید

نوزادان و کودکان به سرعت رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند. پس از گذر هرماه چهره نوزادان تغییر می‌کند و متفاوت می‌شود. جزئیات را در نظر بگیرید و از آن‌ها عکاسی کنید. دست‌ها و پاهای ریز کودک را ببینید، نحوه‌ی قرار گرفتن انگشتان و دستان او کنار دست‌های شما، یا زمانی که خواب هستند، بازی می‌کنند، می‌خندد و موقعیت‌های جالب و بامزه‌ی لحظه‌ای که به‌وجود می‌آیند. همه این‌ها جزئیاتی است که در زمان عکاسی کودک باید در نظر داشته باشید. توجه به این‌ها شما را در ثبت عکس نوزاد و ایده عکس خلاق‌تر می‌کند. چرا که یک سوژه منحصربه‌فرد با تمام ویژگی‌ها و موقعیت‌های مخصوص به خودش دارید.

 • سیاه و سفید را امتحان کنید

با استفاده از عکاسی دیجیتال و خدمات عکس آنلاین می‌توان عکس‌های ثبت‌شده را به دو رنگ سیاه و سفید چاپ کرد. گرچه که رنگ‌ها باعث زنده بودن و جریان داشتن روح بیشتر در عکس‌ها هستند اما عکس‌های سیاه و سفید هم خالی از لطف نیست. در کنار عکس‌های رنگی، ثبت چند عکس سیاه و سفید را هم امتحان کنید. این عکس‌ها جزئیات و جلوه‌های متفاوت‌تری را به نمایش می‌گذارند.

 • مناسب‌ترین زاویه را پیدا کنید

یکی از بزرگترین چالش‌ها در عکاسی کودک یافتن زاویه‌ی مناسب برای عکاسی است. در عکاسی از نوزاد‌ها و فسقلی ها همیشه باید به دنیال بهترین زاویه بود و این تنها یک راه دارد؛ امتحان کردن زوایا مختلف و دیدن نوزاد و کودک از آن زوایا.
نزدیک شوید و از گرفتن عکس‌های با قاب بسته و کلوزآپ (Close Up) نترسید. این یکی از راه‌های است که برای بهبود زاویه‌ها و صمیمی‌تر جلوه‌ دادند تصاویر، می‌توان از آن استفاده کرد.

عکاسی از کودک ۰۰۲ 224x300 - ایده و ترفندهای خلاقانه برای عکاسی

اکنون شما برای ما بنویسید

از عکاسی و ایده عکس صحبت کردیم، در این مطلب سعی داشتیم پنج ایده از بهترین و ساده‌ترین ترفند‌هایی که به ما کمک می‌کنند بهترین عکس‌ از نوزادان و کودکان خود را ثبت کنیم، بیاموزیم. اکنون شما برای ما بنویسید در زمان عکاسی و عکس نوزاد چه خلاقیت‌ها و ترفند‌هایی را به کار می‌برید؟ دوست دارید کودکان و نوزادان خود را در چه موقعیت‌هایی قرار دهید؟ آیا پیش آمده از وسایلی مانند بشقاب، پتو، وسایل آشپزی و ابزار خلاقانه‌تری در عکاسی‌های خود استفاده کنید؟ از نتیجه‌ی آن راضی بوده‌اید؟
نظرات و سوال‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید