دسته‌بندی نشده

قصه گویی برای کودکان

گویی برای کودک - قصه گویی برای کودکان

تقریباً هر پدر و مادری دوست دارد که برای کودک و نوزاد خود داستان تعریف کند یا هنگام غذا خوردن کودک با گفتن داستان هایی توجه کودک را به غذا خوردن جلب کند. قصه گویی همیشه راهی برای درگیر کردن ذهن کودک و بهبود رشد تخیل و افکار وی بوده است. با این وجود، افراد اغلب نمی­توانند درک کنند که قصه گویی تا چه حد می­تواند در بهبود توانایی یادگیری کودک مؤثر باشد. قصه گویی برای کودک باعث فعال شدن و تکامل مغز نوزاد وی می­شود. پزشکان پیشنهاد می­کنند که برای تقویت تخیل نوزاد، از همان سنین پایین قصه گویی را برای فسقلی تان شروع کنید. هر روز بخشی از زمان­تان را به خواندن داستان برای نوزادتان اختصاص دهید. زمان خواب بهتری زمان برای قصه گویی است و باعث می­شود که کودک آرام شود.

همانطور که قصه گفتن باعث می­شود بچه ­های کوچک از لحاظ عاطفی با احساسات مختلف ارتباط برقرار کنند، تحریک فکری کودکان مدرسه‌ای بسیار مهم است. این فقط مسئولیت معلم نیست. کودکان به صورت غریزی عاشق کتاب و داستان هستند چون با ایده ­ها، مکان­ ها و موجودات شگفت انگیزی که قبلاً با آنها روبرو نشدند، آشنا می­شوند. کودکان از طریق داستان ­ها می­توانند در مورد زندگی و جهان اطلاعات بیشتر کسب کنند. قصه گویی دریچه­ ای به دنیای جدید برای کودکان باز می­کند. این فرصت را به آنها می­دهد تا ایده ­ها و اطلاعات جدید را یاد بگیرند. بدون اینکه متوجه شوند، آن‌ها با شنیدن یک داستان جذاب و سرگرم کننده، درس‌های ارزشمند زندگی را یاد می­گیرد. در این مقاله شما را با فواید قصه گویی برای کودکان آشنا می­کنیم. برخی از فواید قصه گویی عبارتند از:

درک بهتر فرهنگ

قصه گفتن به کودکان این امکان را می­دهد که با کشورها و سنت ­های مختلف آشنا شوند. قصه گویی برای کودک­تان باعث تقویت حس همدلی می­شود. همچنین، کودک ترغیب می­شود که در مورد قهرمان­ های داستان اطلاعات بیشتری کسب کند.

افزایش کنجکاوی، تخیل و ارتباطات

قصه گویی برای کودک می­تواند باعث افزایش حس کنجکاوری، تخیل و بهبود ارتباطات وی شود. از کودک­تان بخواهید درباره­ی طرح و شخصیت­های داستان با شما صحبت کند. هنگام قصه گویی، باید کودکان را به پرسیدن سؤال و گفتگو در مورد احساسات­شان ترغیب کنید. متوقف کردن قصه گویی باعث می­شود که فسقلی­تان درباره­ اینکه چه اتفاقی در ادامه­ داستان رخ می‌دهد، کنجکاو شود و ترغیب به پرسیدن سؤال شود، که این کار به یادگیری کمک کمک زیادی می­کند.

تمرکز و مهارت های اجتماعی

از طریق قصه گویی کودکان ترغیب می­شوند که به دیگران گوش بدهند. آن‌ها یاد می­گیرند که صبورتر باشند و اجازه دهند دیگران صحبت کنند. با قصه گویی برای فسقلی­ خود تمرکز و مهارت اجتماعی و توجه وی را بهبود ببخشید.

بهبود مهارت شنیداری

همیشه جلب توجه کودک برای مدت طولانی آسان نیست. بسیاری از بچه ­ها به سختی می­توانند برای مدت طولانی روی یک چیز تمرکز کنند. قصه گویی، مهارت گوش دادن را بهبود می­بخشد. برای لذت بردن از داستان باید کودک به شما خوب گوش دهد تا چیزی از قلم نیفتد.

کاهش استرس و اضطراب

داستان­ ها نه تنها کودکان را سرگرم می­کنند، بلکه آنها را مجذوب خود می­کنند زیرا کودک را وارد دنیای خیالی می­کنند. گوش دادن به چنین داستان های لذت بخشی می­تواند سطح استرس و اضطراب کودکان را کاهش دهد.

تقویت حس همدلی

اینکه کودک خودش را جای دیگران می­گذارد و احساسات آنها را درک می­کند حس همدلی وی نیز افزایش پیدا می­کند.

بهبود هوش هیجانی

 بهبود هوش هیجانی به آگاهی و کنترل احساسات و بیان فرد اشاره دارد. قصه گویی برای کودک باعث افزایش هوش هیجانی وی می­شود.

تقویت حافظه

قصه گویی راهی عالی برای تقویت حافظه کودک است. وقتی برایشان داستانی می­خوانید، می­توانید از آنها درباره­ داستان سؤال کنید تا ببینید که چقدر اطلاعات دارند.

گویی کودک 300x150 - قصه گویی برای کودکان

برخی از فواید دیگر قصه گویی برای کودک و نوزاد عبارتند از:

  • به کودک در شناسایی اصوات، کلمات و زبان؛ ارتقاء مهارت سوادآموزی کمک می­کند؛
  • کودک یاد می­گیرد که برای داستان­ ها و کتاب ها ارزش قائل شود؛
  • تخیل و حس کنجکاوی کودک برانگیخته می­شود؛
  • به رشد مغز، توانایی تمرکز، مهارت اجتماعی، مهارت ارتباطی کمک می­کند؛
  • به کودک کمک می­کند تا اتفاقات جدید یا ترسناک و احساسات شدید ناشی از آن را درک کند؛
  • به کودک کمک می­کند تا در مورد جهان، فرهنگ خود و فرهنگ­ های دیگر یاد بگیرد؛

دیدگاهتان را بنویسید